Co to jest kod puk?

Kod PUK to zabezpieczenie karty SIM przed niepowoływanami rękami. Nie wszyscy abonenci telefonów mają jednak świadomość, jak sprawdzić numer PUK, do czego on służy oraz w jaki sposób należy postąpić w przypadku zablokowania karty SIM.
Kod puk – co to jest?
Każdej poszczególnej karcie SIM zostaje przypisany kod PUK (z języka angielskiego Personal Unblocking Key), czym zajmuje się operator wybranej przez abonenta sieci. Na omawiany numer składa się osiem cyfr, które nie mogą zostać zmodyfikowane przez użytkownika karty SIM.
Pojęcie kodu PUK pojawia się w obiegu społecznym stosunkowo rzadko i wielu abonentów nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, ewentualnie nie wie, gdzie omawiany numer można znaleźć lub do czego służy. Warto się nim zainteresować już na etapie rejestrowania karty SIM, aby w przyszłości mieć pod ręką gotowe rozwiązanie w sytuacji, gdy zostanie ona zablokowana.
Posłużenie się kodem PUK pozwoli na rozwiązanie zaistniałego problemu. Bez względu na to, o którymrodzaju karty SIM mówimy, zostanie ona zablokowana w wyniku trzykrotnego wprowadzenia niepoprawnego numeru PIN. Wpisanie kodu PUK ponownie ją aktywuje i umożliwi ustawienie nowego osobistego klucza identyfikacyjnego.
Gdzie znaleźć kod PUK?
Oczywiście nie ma obowiązku, aby znać kod PUK na pamięć, niemniej warto mieć na uwadze to, w jaki sposób go znaleźć – szczególnie w przypadku nagłej, niespodziewanej potrzeby. Są to istotne informacje dla wszystkich użytkowników, także dla tych, którzy zdecydowali się na opcję abonamentu bez telefonu.
Nie odgrywa znaczenia również to, z którą z sieci związał się umową abonent. Metody na znalezienie kodu PUK są podobne.
- Użytkownik korzystający z oferty na abonament sprawdzi kod PUK w kopercie z kartą SIM
- Użytkownik korzystający z oferty na kartę sprawdzi kod PUK w ramce, z której wyciągnął kartę SIM
- Użytkownik sprawdzi kod PUK także w serwisie internetowym danego operatora
Co zrobić gdy nie mamy koperty z PUK?
Alternatywny sposób na to, aby poznać kod PUK, stanowi nawiązanie kontaktu z Biurem/Działem Obsługi Klienta. Konsultant z danej sieci poprosi o podanie kodu abonenckiego lub dodatkowo innych danych użytkownika (w trakcie konwersacji warto znać np. swój numer PESEL) w celu weryfikacji tożsamości dzwoniącego.
Ponadto istnieje możliwość udania się do wybranego salonu operatora i bezpośrednia rozmowa z konsultantem, co jest przypuszczalnie najszybszą metodą rozwiązania problemu, ewentualnie wysłanie pisma w tradycyjnej, fizycznej albo elektronicznej formie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nawiązany zostanie kontakt z użytkownikiem i udostępniony mu kod PUK.
Jak odblokować PUK?
Niemożliwe jest ponowne aktywowanie tej samej karty SIM. W sytuacji, w której zostanie ona zablokowana, należy skontaktować się z operatorem i zgłosić potrzebę wyrobienia duplikatu karty.
Wymiana karty SIM może w niektórych przypadkach (w zależności także od operatora) oznaczać dodatkowe koszta, ale zawsze pewne jest to, że niezmienny pozostanie numer telefoniczny.
Powyższa sytuacja oraz rozwiązanie dotyczy również wirtualnej karty eSIM, obsługiwanej przez sieć Orange. Korzystanie z Embedded SIM oznacza, że w obrębie jednego fizycznego urządzenia można mieć dwa numery telefonów – jeden eSIM, a drugi na standardowej karcie SIM.
Aktywacja karty eSIM, która jest zdalnie programowalna i nie ma potrzeby wymiany jej przy zmianie numeru czy operatora, odbywa się jednak zgodnie z tymi samymi zasadami, co w przypadku SIM. W efekcie tak samo istotne jest to, aby mieć bezproblemowy dostęp do informacji o kodach PIN oraz PUK.
Co się stanie jak błędnie wpiszę kod PUK?
Zawsze istnieje ryzyko, że dany numer zostanie niepoprawnie wpisany – dotyczy to także kodu PUK. Warto wobec tego zapisać numer, aby mieć pewność, że zostanie bezbłędnie podany. Naturalnie każdy operator daje szansę na poprawkę, ale margines błędu jest dość wyraźny.
W przypadku jednokrotnego wpisania niewłaściwego kodu PUK abonent otrzyma ponowną szansę na podanie poprawnego. Nastąpi to również po dziewiątej nieudanej próbie. W przypadku dziesięciokrotnego błędnego wpisania kodu PUK karta SIM zostanie zablokowana.
Czym różni się kod PUK od kodu PIN
Kod PUK a kod PIN to dwa odrębne pojęcia i nie można ich traktować synonimicznie. Drugi z numerów (z języka angielskiego Personal Identification Number) pełni rolę hasła służącego do uwierzytelniania i stanowi podstawowe zabezpieczenie dla usługi mobilnej. Stosowany jest nie tylko w przypadku uruchamiania telefonu po jego wyłączeniu albo aktywowania karty SIM po jej włożeniu do urządzenia, lecz także dokonywania transakcji kartą płatniczą czy pobierania środków z bankomatu.
- Kod PIN tworzą tylko cztery cyfry, nie jak w przypadku PUK – osiem
- Na początku zostaje nadany przez operatora, ale w przeciwieństwie do numeru PUK, może zostać zmodyfikowany przez abonenta
- Używany jest przed każdym korzystaniem z telefonu
- Wpisanie kodu PIN pozwala na uruchomienie urządzenia, w którym znajduje się karta SIM
Trzykrotne niepoprawne podanie czterocyfrowego numeru sprawia, że karta zostanie zablokowana. Margines błędu jest wobec tego stosunkowo niewielki i przy każdej próbie wpisania kodu PIN warto zachować czujność i nie wykonywać tej czynności zbyt pochopnie, lecz na spokojnie i z podtrzymaniem pełnej koncentracji.