Ładowanie indukcyjne – Samsung, iphone – sprawdź ja działa!

Ładowanie indukcyjne to coraz częstsza funkcja telefonów. Czy warto się nią zainteresować? Ta technologia ma wiele zalet, ale też i słabszych stron. Sprawdź jak działa ładowanie indukcyjne, co to jest standard Qi i jak ładować telefon bez żadnych kabli.
Spis treści
Jak działa ładowanie indukcyjne?
Każdy zwinięty drut (cewka), przez który przepływa prąd zmienny wytwarza pole elektromagnetyczne. Dzięki temu zjawisku, zwanemu indukcją elektromagnetyczną, mogą istnieć np. silniki elektryczne. W środku ładowarki indukcyjnej znajduje się taki właśnie zwinięty drut, którego zadaniem jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego.
Pole elektromagnetyczne można nie tylko wytwarzać, ale również odbierać. Ładowanie bezprzewodowe działa właściwie tak samo jak radio, z tym, że elektryczność nie jest w stanie podróżować w powietrzu tak daleko jak fale radiowe, a przynajmniej jak na razie nie potrafimy tego zjawiska skutecznie kontrolować.
W środku odbiornika również znajduje się zwinięty drut (cewka) podobnej wielkości do nadajnika. Jeżeli oba druty znajdują się mniej więcej w takim samym położeniu, to następuje tzw. sprzężenie indukcyjne, czyli mówiąc prościej, przekazanie prądu z jednej cewki do drugiej. Teoretycznie do naładowania telefonu indukcją nie jest więc potrzebny skomplikowany sprzęt. Wystarczy cewka odpowiedniej wielkości i prąd o właściwej mocy i częstotliwości. W praktyce telefon łączy się z ładowarką, by poinformować ją o parametrach prądu, który chce otrzymać i nadzorować cały proces ładowania.
Co to jest technologia Qi?
Qi to standard ładowania indukcyjnego przyjęty i opracowany przez m.in. przez Apple, Bosch, Google, LG, Philips, Samsung, Qualcomm, Toshibę czy Mediatek. Standard ten określa jaką moc mają mieć ładowarki indukcyjne, ich częstotliwość (100 kHz) oraz w jaki sposób ładowarka i ładowany przedmiot mają się komunikować.
Pomimo pozornej prostoty działania ładowanie indukcyjne o standardzie Qi zostało wprowadzone w smartfonach dopiero około 2012 roku. W przyszłości planuje się wprowadzenie podobnego standardu w branży motoryzacyjnej, co umożliwiłoby np. ładowanie samochodów stojących na światłach.
Jak sprawdzić czy telefon lub smartwatch ma funkcję ładowania indukcyjnego?
Najłatwiej jest po prostu przyłożyć swoje urządzenie do ładowarki indukcyjnej. W urządzeniu nie ma specjalnego przełącznika (tak jak jest w przypadku np. sieci komórkowej czy NFC), który włączałby funkcję ładowania indukcyjnego.
Sposób drugi to po prostu wpisanie modelu swojego urządzenia i wyszukanie takiej informacji w specyfikacji urządzenia. W internecie znajduje się mnóstwo portali zajmujących się gromadzeniem szczegółowych informacji o wszelkich możliwych urządzeniach przenośnych.
Sprawdź też jak ładować smartwatche, bo te pozbawione ładowania indukcyjnego potrafią sprawiać spore kłopoty!
Jak długo ładuje się telefon bezprzewodowo?
To, ile ładuje się telefon zależy:
- od modelu ładowanego urządzenia
- od mocy ładowarki
Obecnie ładowarki indukcyjne mają moc od 5 W do 30 W, a najczęściej około 15 W. Wyższej mocy nie dopuszcza wspomniany już standard Qi. Najsilniejsze standardowe ładowarki są znacznie silniejsze i mają moc sięgającą nawet około 60 W. Krótko mówiąc prawdopodobnie ładowanie indukcyjne będzie nieco dłuższe od tradycyjnego.
Urządzenia z ładowaniem indukcyjnym – lista
Ładowanie indukcyjne to coraz częstsza funkcja w telefonach z średniej i wysokiej półki. By sprawdzić które z nich można ładować bezprzewodowo zobacz nasz ranking smartfonów. Indukcję spotkać można nawet w niektórych smartwatchach. Lista modeli urządzeń z ładowaniem bezprzewodowym ma już ponad 200 pozycji. Do najpopularniejszych z nich należą:
- iPhone: X, XS, 11, 11 Pro, 11 Max, SE 2020, 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max
- Samsung: S20, S20+, S20 Ultra, S21, S21+, S21 Ultra, Z Fold 2
- Xiaomi: Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Ultra
- Huawei: Mate 20 Pro, Mate 30 Pro, P30 Pro, Mate 40 Pro
- Pixel: 3, 3XL, 4, 4XL, 4a, 5
- Nokia: 8 Sirocco, 9 Pureview
- Sony: Xperia XZ2, Xperia XZ3, Xperia 1 II
- Oneplus: 8 Pro, 8T
- Smartwatche: Galaxy Watch, Galaxy Gear S2, Galaxy Gear 3, Moto 360 (2nd Gen)
Jaka ładowarka do ładowania indukcyjnego?
Dzięki standardowi Qi nie ma konieczności wyboru ładowarki. Każda ładowarka indukcyjna wybrana w sklepie powinna działać z dowolnym urządzeniem posiadającym funkcję ładowania indukcyjnego.
Warto zwrócić uwagę na liczbę watów dostarczanych przez ładowarkę. Powinna ona być przynajmniej równa maksymalnej mocy ładowania naszego urządzenia. Obecnie najwyższy standard Qi pozwala na ładowanie z mocą 30 W, ale telefony pozwalają na znacznie mniej. iPhone’y i Samsungi można ładować bezprzewodowo z maksymalną mocą 15W. Silniejsza ładowarka oczywiście nie uszkodzi telefonu, jej moc nie zostanie jedynie w pełni wykorzystana.
Przewagą ładowarek indukcyjnych nad tradycyjnymi jest ich wygoda. Niektóre modele pozwalają zamontować się np. na desce rozdzielczej samochodu, na szybie, czy na biurku, a telefon będzie się jej trzymał dzięki efektowi magnetycznemu. Warto więc wybrać urządzenie, które można zainstalować w wielu miejscach i będzie jednocześnie ergonomiczne.
Zalety i wady ładowania indukcyjnego
Czy ładowanie indukcyjne wyprze tradycyjne kable USB? Jak na razie się na to nie zanosi, bo pomimo zalet taki rodzaj ładowania ma też kilka istotnych wad. Porównaj wady i zalety:
Zalety:
- Mniej kabli – większy ład w najbliższym otoczeniu.
- Brak zużycia portów ładowania, a zatem brak możliwości awarii.
- Możliwość ustawienia telefonu np. na szybie samochodu i wygodnego korzystania z niego bez użycia rąk.
- Dowolność ustawienia położenia ładowarki na meblach czy sprzęcie w domu.
Wady:
- Wolniejsze ładowanie.
- Większy koszt.
- Mniejsza sprawność energetyczna, 20% mocy ładowarki indukcyjnej nie jest wykorzystywana.