LTE – co to jest?

Dostęp do stabilnego Internetu jeszcze kilka lat temu był możliwy jedynie za pośrednictwem łącza kablowego. Dzisiaj, dzięki wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii LTE szansa na szybki Internet jest standardem, nawet w najodleglejszych zakątkach kraju. Czym jest LTE i jak działa? Dowiedz się jakie prędkości przesyłania danych umożliwia ta technologia i co ją łączy z 4G. Sprawdź który operator zapewni najlepszą jakość, w najlepszej ofercie.
Co to jest LTE?
LTE jest skrótem od angielskiego Long Term Evolution i oznacza technologię, przy pomocy której odbywa się bezprzewodowa transmisja danych w sieci 4G. Głównym celem wprowadzenia LTE jest zwiększenie możliwości sieci czwartej generacji przez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień i kosztów transmisji, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności.
Najnowsze rozszerzenie oznaczone jako LTE-Advanced pozwoliło na osiągnięcie jeszcze większych prędkości. Dzięki temu korzystanie z Internetu mobilnego na terenie zasięgu jej działania pozwala na sprawne przeglądanie z ekranu smartfonów, tabletów i komputerów.
Jak LTE wpływa na jakość rozmów poprzez system Volte ←←← sprawdź
Czy LTE i 4G to jest to samo?
Często oznaczenia 4G i LTE występują zamiennie lub łącznie, jednak w gruncie rzeczy nie oznaczają tego samego. Warto wiedzieć, że:
- LTE jest technologią wykorzystywaną do przesyłania sygnału. Pojęcie LTE jest nierozerwalnie związane z działaniem sieci czwartej generacji.
- 4G jest to najnowsza sieć telekomunikacyjna, zapewniająca dostęp do szybkiej transmisji danych.
Jak działa technologia LTE
Sieć 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. Sygnał w technologii LTE jest emitowany przy użyciu najnowszych osiągnięć technicznych, a do najważniejszych należą techniki OFDM i MIMO. OFDM zapewnia wysoką przepustowość i odporność na zakłócenia spowodowane odbijaniem sygnału i interferencją. Wykorzystanie wielu mniejszych anten MIMO umożliwia znalezienie różnych ścieżek sygnału, które poprawiają wartość zasięgu i jakości.
LTE, a prędkość internetu
Dzięki wykorzystaniu najnowszych technik LTE prędkość przesyłu danych w bezprzewodowej transmisji osiąga prędkości większe niż w przypadku sieci 3G, jednak znacznie mniejsze niż w przypadku powoli wprowadzanej sieci piątej generacji 5G. Różnice świetnie obrazuje niniejsza tabela.
5G | 4G LTE Advanced | 4G LTE | 3G | |
PRĘDKOŚĆ WYSYŁANIA | 1000 MB/S | 100 MB/S | 50 MB/S | 11 MB/S |
PRĘDKOŚĆ POBIERANIA | 20 000 MB/S | 300 MB/S | 100 MB/S | 28 MB/S |
Zasięgi LTE w Polsce
LTE zapewniło dostęp do szybkiego transferu danych w miejscach, gdzie tradycyjne metody dostarczania Internetu nie miały i wciąż nie mają takiej możliwości. Mobilny Internet dostarczany przy pomocy sygnału w technologii LTE daje szansę na płynne korzystanie z sieci nawet w miejscach niskozurbanizowanych, które nie posiadają dostępu do światłowodu. Bardzo dobry zasięg Internetu dostępny w Polsce umożliwia rozrywkę w wysokiej jakości i pracę zdalną, w teorii zbliżoną do możliwości osiąganych przy wykorzystaniu źródła kablowego.
o tym jak poprawić zasięg w telefonie ←←← przeczytasz tutaj
o tym zasięgach sieci gsm←←← przeczytasz tutaj
Czołowi Polscy operatorzy: T-Mobile, Orange, Plus i Play zapewniają zasięg do usług telekomunikacyjnych na terytorium całego kraju. Szczegółowe dane na temat zasięgu u konkretnego dostawcy Internetu w technologii 4G LTE opisują mapy dostępne na stronach internetowych wyżej wymienionych operatorów.
Która sieć zapewnia największy pakiet danych w prędkości LTE?
Obecnie Internet dostarczany z pomocą technologii LTE jest standardem. Praktycznie wszyscy operatorzy w Polsce oferują tę formę szybkiej transmisji danych. Jak w przypadku każdej nowoczesnej technologii dostęp jest ograniczony pakietami transferu zależnymi od wykupionego abonamentu. Po wykorzystaniu limitu danych następuje zmniejszenie prędkości transmisji danych, dlatego należy dobrze określić swoje potrzeby jeszcze przed podpisaniem umowy.
Internet mobilny można wykorzystać na kilka różnych sposobów: jako dodatkowy pakiet Internetu w telefonie lub przy użyciu routera czy modemu źródło Internetu Wi-Fi. Zapewnia to możliwość stałego dostępu do Internetu niezależnie od miejsca i czasu. Ceny abonamentów zmieniają się zależnie od tego czy jesteśmy już klientem danego operatora, dołączonego urządzenia i wielkości pakietu danych.
W poniższym zestawieniu prezentujemy dostawców Internetu mobilnego w ofercie bez urządzeń i dla nowych klientów. Oferty zostały uszeregowane od największego dostępnego pakietu danych do najniższego:
Lte w Orange i Nju Mobile
Orange – oferta tej sieci telekomunikacyjnej pozwala na wybór dwóch okresów umowy: 12 i 24 miesiące. Przy umowie na czas 24 miesięcy klient ma do wyboru trzy pakiety danych: 10, 50 i 250 GB, w przypadku umowy na rok dostępny jest jedynie pakiet 250 GB. Transmisja danych odbywa się w technologii 4G LTE. Najwyższy abonament umożliwia skorzystanie ze Szczęśliwych Godzin – od północy do godziny 8:00, transfer danych jest całkowicie darmowy.
nju mobile– oferta u tego dostawcy Internetu mobilnego daje dostęp do pakiet danych w wysokości 40 GB, który po upływie określonego czasu wzrasta: po 6 miesiącach jest to 80 GB, po roku 100 GB, a po dwóch latach 120 GB. Przez cały okres trwania umowy cena jest stała. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony z możliwością wypowiedzenia w każdym momencie.
Lte w Plus i Plush
Plus– w ramach abonamentu bez telefonu dostęp do Internetu mobilnego w czterech pakietach danych: 30, 90, 120 i 200 GB miesięcznie. Każda umowa zawierana jest na okres 24 miesięcy, a dodatkowo klientów posiadających aktywny abonament w Plusie oferowana jest 50% zniżka na dwa największe pakiety Internetu. Po wykorzystaniu całego limitu operator zastrzega możliwość zmniejszenia prędkości przesyłu danych.
Plush – dostęp do Internetu mobilnego w Plush oparty jest o podobne zasady co w nju mobile. Podstawowy pakiet danych wynosi 40 GB miesięcznie, a Program Stażowy zwiększa jego wartość do 60 GB po pół roku i do 80 GB po roku trwania umowy. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowego pakietu 10 GB po wykorzystaniu dostępnego limitu.
Lte w Play i T-mobile
Play – Internet mobilny dostępny jest w dwóch pakietach – 100 i 200 GB z umową na 24 miesiące. Dodatkowo abonament obejmuje dostęp do aplikacji muzycznej Tidal na okres 6 miesięcy i na 30 dni do Amazon Prime Video.
T-Mobile– Internet mobilny to możliwość uzyskania dostępu do pakietu danych od 30 do 50 GB, z możliwością decyzji o okresie trwania umowy przez 6, 12 lub 24 miesiące. Maksymalny możliwy limit transferu 50 GB w technologii 4G LTE jest dostępny wyłącznie przy umowie na 24 miesiące. Do abonamentu można dokupić router, lecz nie ma takiej konieczności.
3G a LTE – różnice
Większość operatorów sieci komórkowych w Polsce zapewnia w miarę możliwości stały dostęp do sygnału w jakości 4G LTE na terenie całej Polski. Sygnał najwyższej jakości narażony jest jednak na większą utratę mocy sygnału, niż sieć poprzedniej generacji. W momencie utraty kontaktu z sygnałem LTE, nasze urządzenia automatycznie nawiązują łączność z siecią 3G, która zapewnia niższe, ale stabilniejsze prędkości przesyłu danych.
Główna różnica między tymi dwoma generacjami ukazuje się w osiąganych prędkościach, dostępności na terenie Polski i pojemności jeśli chodzi o liczbę użytkowników jednocześnie korzystających z sygnału. W miejscach, gdzie występuje dużo barier zakłócających sygnał lub w przypadku przeciążenia sieci 4G LTE, sieć 3G zapewnia dostęp do transmisji danych.